Vi på Kajak

Sophie Blitman

Sophie Blitman

Fransk journalist och författare (särskilt barnböcker)

072-926 98 40

www.sophie-blitman.fr

 

Anna Thuresson

Anna Thuresson

Skönlitterär översättare från engelska till svenska. Favoritgenrer är barn- och ungdomsböcker, feelgood och skräck

070-321 41 57

Ulrika Sundström

Ulrika Sundström

Allmänreporter, skriver ofta om utbildning, forskning och arbetsmarknad

070-204 98 40

Karin Södergren

Karin Södergren

Mångsidig journalist med lång redaktörserfarenhet. Bevakar samhällsfrågor. Jobbar även med utbildning av blivande journalister.

073-022 39 98

karin.sodergren01@gmail.com

Sara Larsson
Sara Larsson
 

Författare, Vindima 


0700-53 40 11
sara@vindima.se

Roland Cox

Reporter med inriktning på människors arbete och liv. 

073-600 20 62

roland@cox.nu www.cox.nu

 

Katarina Kuick

Författare

070-680 57 53 

katarina@ordblandning.se

 

 

Margareta Edling

Skribent, redaktör, textbearbetare. Specialområden: arbetsmiljö, arbetsrätt, arbetsliv, skola och forskning. 

073-693 82 81

margareta@edling.se

www.margaretaedling.se

Birgita Klepke

Birgita Klepke

Kursledare, skribent, moderator och komiker. 

070-915 39 63

www.skrivpopularvetenskapligt.se

klepke@satsa.nu

Mats Karlsson

Mats Karlsson

Skriver om historia, arkeologi och språk. Redaktör för Hjärnbruk i FoF. 

070-307 56 08

mats@raivi.se www.raivi.se

Lars Bergström

Lars Bergström

Naturintresserad reporter och tidskriftsredaktör.

076-019 26 04

bergstrom.lars@outlook.com

 

Nyast i gruppen:

Sandra Dahlén

Karin Backström, journalist och redaktör

 

De flesta porträtten har tagits av vår egen Mats Karlsson, se ovan.