Vi på Kajak

Anna Håkansson

Auktoriserad Stockholmsguide och pedagog. Skräddarsyr guidade turer i Stockholm med omnejd. Om historia, arkitektur, arkeologi, konst och politik.

073-657 28 48

guidestockholm1252@gmail.com  

www.encuentros.se 

Katarina Kuick

Författare

070-680 57 53    katarina@ordblandning.se

Marianne Hühne von Seth

Reporter, redaktör, utbildare i skrivande och journalistik. Samhällsjournalistik, skola och privatekonomi är mina specialområden

08-10 30 22   070–749 28 10

marianne@huhne.se   www.huhne.se  

Irmi Persson

Irmi Persson

Fotograferande reporter. 

Skriver gärna om hälsa, träning och friluftsliv, bland annat.

070-847 77 96

irmipersson@yahoo.se

Roland Cox

Reporter med inriktning på människors arbete och liv. 

073-600 20 62

roland@cox.nu www.cox.nu

Margareta Edling

Skribent, redaktör, textbearbetare. Specialområden: arbetsmiljö, arbetsrätt, arbetsliv, skola och forskning. 

073-693 82 81

margareta@edling.se

www.margaretaedling.se

Nils Otto

Nils Otto

Vetenskapsjournalist, i grunden psykolog.

Skriver gärna om psykologi, psykiatri och vårdfrågor.  

070-307 40 58

nilsotto83@gmail.com nilsottojournalist

Birgita Klepke

Birgita Klepke

Kursledare, skribent, moderator och komiker. 

070-915 39 63

www.skrivpopularvetenskapligt.se

klepke@satsa.nu

Mats Karlsson

Mats Karlsson

Skriver om historia, arkeologi och språk. Redaktör för Hjärnbruk i FoF. 

070-307 56 08

mats@raivi.se www.raivi.se

Lars Bergström

Lars Bergström

Naturintresserad reporter och tidskriftsredaktör.

076-019 26 04

bergstrom.lars@outlook.com

 

Petra König Kämpe

Petra König-Kämpe

Frilansredaktör och manusutvecklare.

Arbetar främst med olika bokförlag och som lektör. 

073-957 21 12

petra@konigtext.se  konigtext.se 

.Esther

Redaktionshund. Irländsk terrier. Sambo med Petra König-Kämpe. Gladast när hela flocken är på plats.

Ingen egen hemsida ännu. 

Porträtten har tagits av vår egen Mats Karlsson, se ovan.